29-11-2022 18:51

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α. Life B΄Εθνική Γυναικών: Στο +2 η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης πριν το ντέρμπι κορυφής με τον δεύτερο Φοίβο που είχε νέα απώλεια βαθμού

Προβάδισμα δύο βαθμών (24-22β) απέκτησε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης από τον Φοιβο Μελισσίων, μια εβδομάδα πριν το μεταξύ τους μεγάλο ντέρμπι κορυφής στα Μελίσσια την 9η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Γυναικών που θα κρίνει και τον άτυπο πρωταθλητή χειμώνα. Νέοι Βύρωνος και Αθηνά Μαγκουφάνας διατηρήθηκαν εντός τετράδας ενώ ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου παραμένει σε απόσταση αναπνοής.

Όσον αφορά την χθεσινή 8η αγωνιστική η Δεξαμενή, συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της και μάλιστα εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμού του Φοίβου Μελισσίων.

Το 8/8 έκανε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης κόντρα στους Ίωνες. Οι Ίωνες έκαναν μεγάλη προσπάθεια και μάλιστα κατέκτησαν το πρώτο σετ, το οποίο ήταν μόλις το δεύτερο χαμένο για τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης φέτος, και πίεσαν πολύ την αντίπαλη ομάδα. Οι γηπεδούχες ωστόσο έδειξαν την ποιότητά τους και ανέτρεψαν τα δεδομένα φτάνοντας στο νικηφόρο 3-1 και μαζί στους 24 βαθμούς.Αήττητος παρέμεινε ο Φοίβος Μελισσίων αφήνοντας, όμως, βαθμό στο παιχνίδι με τους Νέους Βύρωνος.

Οι Νέοι Βύρωνος, με στόχο να μειώσουν τη διαφορά από τη δεύτερη θέση, προηγήθηκαν με 2-0 σετ πιέζοντας στο σερβίς, το μπλοκ και την άμυνα. Παρόλα αυτά η ομάδα του Σπύρου Νικολάκη έκανε την ανατροπή, ισοφάρισε σε 2-2, και στο τάι μπρέικ κατάφερε να φτάσει στο 2-3 και με 22 βαθμούς να διατηρηθεί στη δεύτερη θέση.Νίκη ουσίας πέτυχε η Αθηνά Μαγκουφάνας κόντρα στη Νέα Μάκρη με 3-0.

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η ομάδα του Δημήτρη Σούμπαση είχε τον πρώτο λόγο και στα τρία σετ. Με διαφορά ασφαλείας έκανε το 3-0, και διατηρήθηκε στην τετράδα, ισόβαθμη πλέον με τους Νέους Βύρωνος.Έναν βαθμό πίσω από Νέους Βύρωνος και Αθηνά Μαγκουφάνας παρέμεινε ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου. Κόντρα στον ουραγό ΠΑΚ Χαλανδρίου δεν είχε πρόβλημα ώστε να πάρει ακόμα ένα τρίποντο. Καθαρή νίκη πέτυχε και η Νίκη Αμαρουσίου κόντρα στον ΑΣ Παπάγου σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.

Οι γηπεδούχες που δέχτηκαν πίεση στο δεύτερο και το τρίτο σετ αλλά έφτασαν στη νίκη με 3-0 κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά από τον Παπάγου στον έναν βαθμό στερώντας του ταυτόχρονα την ευκαιρία να μπει στην τετράδα.Με νίκη συνέχισε και η ΑΕ Γκράβας που με το νικηφόρο 3-1, λύγισε την αντίσταση της Ένωσης Βύρωνα. Έτσι, η Γκράβα προσπέρασε στη βαθμολογία την Ένωση Βύρωνα φτάνοντας του 8 βαθμούς στη 10 θέση.